vineri, 24 august 2012

B. A. B.

Sunt mai ameţită decât obişnuiam să fiu şi mă doare că nu pot ştii cauza. Nici nu prea îmi pasă, dacă stau să mă gândesc mai bine. Ajung să mă plâng pentru păcatele dintr-o altă viaţă, apoi îmi revin şi îmi spun că acea persoană nu sunt eu, deşi urmările păcatelor se văd pe zâmbetul meu. Prezentul meu ameţit şi nesătătos îmi spune că ar trebui să iau o pauza, si de realitate dar si de la tot fumul de imperfecţiuni.

E imposibil să sparg cerul iar apoi să plec cu un aer de aroganţă care nu îşi are rostul! Nu îmi accept un astfel  de viitor. Înteleg că sunt în continua schimbare, dar prefer să mă gândesc că urc 3 scări şi cobor 2.


B. A. B.

luni, 20 august 2012

Imi doresc...

De cand cu ploaia asta de stele ma tot gandesc sa imi pun o dorinta atunci cand cade o stea, dar nu sunt sigura daca vreau sa fac asta. Evident, dorinta mea te implica in mod direct pe TINE ! E corect sa apelez la o stea pentru asta? Consider ca nu, ar trebui sa cada cerul si tot nu ar fi de ajuns !

miercuri, 8 august 2012

Hotel

 Inima mea e ca un hotel
Din când în când te opreşti la mine.


Hotel?
Da.
Ce hotel?
Inima mea.
Câte stele are?
Cam câte are şi inima.
Aşa multe?
Da.
Ai camere libere?
Din plin !
Aş dori şi eu una, cu pat dublu dacă se poate, mă poţi ajuta? 
Depinde.
Adica?
Depinde cu cine vi.
Singur, dar pentru orice eventualitate am nevoie de un pat dublu. Mă poţi ajuta?
Desiguuur.
Multumesc. Cât face?
Pentru tine e gratis, dar dacă vi însoţit....
Ah. Eşti o drăguţă. Vin singur. 
Aştept.să te cazezi cât mai curând!

luni, 30 iulie 2012

Ce am fost şi ce am ajuns

Haaaaaai să alergăm după fantome ce în trecut erau totul pentru noi, hai să iubim aceste fantome şi să ştim că suntem iubite de ele dar să menţinem această tăcere critică ! Hai să ne rupem gâturile uitându-ne  în trecut după ce obişnuiam să avem şi să fim. Înţeleg, viaţa m-a schimbat, te-a schimbat, dar nu trebuia să ne schimbe pe noi. Câââââââtă chinuială pentru tot! De ce nu ne putem pur şi simplu distra? Hai să luăm viaţa în râs fără a deveni nesimţiţi sau egoişti! Mă simt ca şi când aş fi alergat mile întregi în picioarele goale, prin cioburi !!! Nu ştiu cum să te mulţumesc. Mă simt singură deşi eşti la 3 metri depărtare de mine. Nu îmi place să te critic sau să aud pe cineva, oricine, făcând-o, dar chiar mă simt depăşită.

vineri, 20 iulie 2012

Să ne cunoaştem!

Leapşa vine de la Ştef., mulţumesc frumos, chiar cred că aveam nevoie de aşa ceva. Pupici!
Sunt doar 6 reguli, nu ar trebui să fie greu.



1. Postează imaginea Liebster Blog Award. 


Done.

2. Spune 11 lucruri despre tine.
Nu-i greu.
1. Iubesc să scriu şi să citesc.
2. Îmi este frică de câinii de pe stradă.
3. De când am mai crescut mi-e frică de înălţimi şi de filmele de groază (acum sper ca prietenii mei să nu vadă asta, Gabriel)
4. Nu îmi place să mi se reproşeze nimic.
5. Supărarea la mine nu ţine mai mult de cateva ore, maxim.
6. Sunt foarte uitucă.
7. Eu vara nu dorm (noaptea), şi asta nu are nici o legătură cu Connect-r.
8. Obişnuiam să mă îndrăgostesc foarte repede. Încă o fac dar mă ţin departe de "fericitele" persoane, pentru că întotdeauna a iesit nu tocmai bine.
9. Sunt de părere că fetele au darul de a dramatiza orice fleac, mă declar băiat.
10. Îmi place să cânt şi să dansez deşi nu mă descurt prea bine. 
11. Mi se spune des că sunt uşor influenţabilă.
Trebuie să recunosc, a fost puţin dificil.

3. Răspunde la întrebările adresate de cel care te-a nominalizat şi formuleză un set nou de 11 întrebări.
1. Mai important prietenii sau familia? 
Familia. Prietenii adevăraţi intră în categoria "Familia".
2.  Crezi in iubire adevarata; de ce da/nu ?
Cred că există, doar că nu mi se va întâmpla mie vreodată.
3. Care este cea mai mare temere a ta ? 
Mi-e teamă că nu voi putea ajunge criminalistă.
4. Crezi in destin; de ce da/nu?
Destin!? No way! Viaţa e a ta şi eşti respunzător pentru ce faci, nu îţi este scris dinainte.
5. Realist sau visator ?
Le combin. Încerc să nu fiu prea departe de pământ, pentru ca atunci când mi se vor tăia aripile să nu mă rănesc prea tare.
6. Banii aduc fericirea ?
Nu neapărat, poţi fi bogat şi nefericit, neîmplinit, dar să fim serioşi, trsteţea cu siguranţă nu o aduc!
7.  Ai vreo persoana pe care o admiri? Numeste-o ( poate fi si persoana publica )
Adina Lambru.
8.  De cat timp ai un blog ?
În semptembrie împlinesc 2 ani de când îl am, dar scriu de un an si 2 luni.
9.  Frumusetea vine din interior sau si exteriorul conteaza; de ce da/nu ?
75% interior, 25% exterior. 
Poţi să fi frumos/frumoasă, dar să fi un/o nenorocit/ă şi să te alunge toţi la un momendat pentru că s-au săturat, sau chiar mai rău, să nu ai prieteni, dar dacă eşti mai putin frumos şi te şi comporţi drăgut, eşti IN !
10. Ai vrea sa ai alta viata ?
Să ştii că mereu spun " dacă aş fi eu ...", dar nu, asta ar însemna să pierd tot ce am.
11. Unde ai vrea sa te afli acum ?
Într-un parc de distracţii, cu toţi prietenii, dar TOTI! Inclusiv voi. 


My turn ! 
1. Te consideri o persoană bună? De ce?
2.  Ce îţi place cel mai mult la cel mai bun prieten?
3.  De ce scrii pe un blog? ( Înţeleg, îţi place să scrii, dar de ce?)
4. La cine apelezi când ai nevoie de ajutor?
5. Ce persoană te inspiră în viaţă?
6.  Dacă ai putea schimba lumea, ce ai face?
7.  Judeci după aparenţe?
8.  Eşti ambiţios/-oasă ? Când începi să faci ceva, duci treaba pană la sfârşit?
9.  Cum este viaţa ta în afara unor 4 pereţi?
10.  Crezi în Dumnezeu? Dar în horoscop? (Dacă răspunsul tău este afirmativ la amândouă întrebările-> Cum este posibil să existe Dumnezeu şi să fie adevărat horoscopul?  Se bat cap în cap.)
11. Care sunt carte, filmul şi serialul preferate?


4. Nominalizeaza 11 persoane (+link) care sa realizeze acest tag
5. Mergi pe pagina lor si anunta-i
6. Nu da tag-ul inapoi !

Mi-ar place foarte mult dacă toti cei care treceţi pe aici aţi încerca să răspundeţi la întrebările mele. Vă pup. 


-Alina

miercuri, 18 iulie 2012

Articole din viaţă

Încerc să îi ascult pe băieţii de la Voltaj şi aştept să iasă Soarele, să mă vadă cât de mult am crescut, cât de frumoasă m-am făcut, modestia mă omoara, SCUZE, cum timpul mi-a furat din inocenţă şi cât de gol arată portofelul meu după noaptea trecută. Eu, spre deosebire de altii, am învăţat că tot ce-i frumos e chiar în faţa mea, atunci când mă uit la familie, prieteni şi, de ce nu, la EL. Iniţial vroiam să îl pun pe el primul..de fapt era singurul, dar după mi-am dat seama că nu este corect ceea fac. Chiar deloc! Să îl pun pe el acolo şi să fi atât de egoistă şi să nu mă gandesc la persoanele care mi-au fost în permanenţă alături_! No way! El va fi aici pentru o scurtă perioadă de timp, îşi va face "treaba" şi pe urmă va pleca fără să şteargă urmele ce le va lăsa pe prag. Dar nu mă supăr, m-a ajutat să sterg pragul când a intrat în inimă, dacă îl va murdării şi cât de mult o va face, depinde doar de...MINE. K-Boom! Ce credeai, ca depinde de el? Ei bine, la lucrurile de genul asta nu mai sunt indiferentă! Dar găgăuţă încă sunt, îl voi lăsa să se joace liniştit.



-Alina

joi, 21 iunie 2012

Monster !

Mă apropii dar mi-e frică şi mă las iar păgubaşă. Ajung să am ochii de foc şi nu ştiu de ce. Vreau, dar nu vreau. Sau poate mi-e doar frică. Mă gândesc des la asta, îmi închipui mereu cum ar fi, dar mă gândesc şi la Vis. Aştept să se termine coşmarul, să deschid ochii şi să fie reci, să nu mai simt cum ard, să nu mă mai pierd în gânduri, să îmi văd de viaţă...să nu mai greşesc? Nu stiu...cred că daca aş fi iar rece, tot spre fierbinte aş tânji... În momentul de faţă, TE URĂSC !

miercuri, 13 iunie 2012

Articole din viaţă

     Razele soarelui mă fac să deschid ochii pentru o clipă, apoi să-mi trag pilota peste cap pentru o clipă. Aseară am adormit cu jaluzelele netrase, am vrut să las luna să mă vegheze în timp ce scriu, măcar ea să îmi fie aproape. Îmi pare rău că m-am schimbat atât de mult încât şi visele mi s-au întors pe dos. Cum ai putea compara visele cu Enrique Iglesias sau Justin Timberlake cu vise în care esti fugărită de caini? Aşa ceva este total pe dos. Îmi vreau visele înapoi, sunt ale mele, şi Justin cu Enrique la fel !
     Prea indignată că îmi încep iar dimineaţa cu dureri de cap, iau albumul cu fotografiile de suflet şi îl răsfoiesc. O faţă familiară îmi zâmbeşte ironic din trecut. Azi nu fac nimic din ce mi-am propus ieri să fac !
     Mă ridic din pat, îmi prepar un suc din sânge de ţânţari şi venin de viespi şi zbor către El.


-Alina

luni, 11 iunie 2012

Change

     Mă simt ciudat în corpul meu de la o vreme. Îmi trăiesc viaţa într-un ritm mult prea alert şi simt cum pierd din vedere ce este important. Simt şi văd cum dezamăgesc tot mai multe persoane din jurul meu. Eu nu sunt persoana pe care o vezi în fiecare weekend care se foloseşte de un pahar de vodkă pentru a nu vomita din cauza muzicii de prea proastă calitate, eu, chiar eu, sunt persoana din fiecare zi care se oftică atunci când face ceva greşit sau îşi dă seama prea târziu că nu aşa trebuia să acţioneze, acea persoană care continuă să creadă că poţi fi un om mai bun dacă întradevăr îţi doreşti asta, că deşi greşeşti întruna, ai avut un motiv întemeiat pentru a face asta. Persoana care după ce ajută pe cineva se simte mai bine cu ea însâşi, care se enervează foarte repede şi la fel de repede uită de ce s-a supărat.
     Vreau să fiu o persoană mai bună şi vreau să nu îmi mai placă cum uit de probleme în weekend-uri.

marți, 5 iunie 2012

Cartea vieţii

Mă aplec după cartea ce mi-a căzut de pe picioare şi într-o clipită mă gândesc la mine, la cum mă văd alţii, la cum mă văd eu şi la cum sunt de fapt. Mă zbat între lumină şi întuneric, mi-e frică să nu mă ard şi să devin neagră, deşi în mintea mea, negrul e frumos şi "bun". O viaţă echilibrată am înccetat de mult să am. Nu ştiu în ce moment m-am schimbat, şi nici nu contează, niciodată nu am fost atentă la detalii, sunt cea mai neglijentă persoană ce o cunosc. Oare ăsta e cuvântul potrivit pentru mine, "neglijentă" ? Toate aceste întrebări au o valoare maximă pentru mine, dar intr-o secundă ajung la minim. De ajuns cu povestea mea, cartea mi-e iar în mână, alţii sunt în plin-plan acum.